Afganistan Kayak

tarafından
67
Afganistan Kayak

Canlı genç Afgan, hırıltılı bir termostan yeşil chai içerken, aydınlık, ilkbahar güneşinde otururken, spor şanına hızlı yükselişinin hikayesini paylaşıyor. Vadinin karşısındaki Bamiyan’ın yükselen Buda Nişlerine doğru bakan bir otelin harap bir kabuğunun yanındaki bir tepenin yukarısındayız.

  1. Yüzyıl heykellerinin Taliban tarafından 2001 yılında dinlendirilip tahrip edildiği uçurumlara işaret ederek, “Afganistan gibi bir ülkede yaşarken tehlikeyi düşünmenin farklı bir yolunu buluyorsun. Bunun neden iyi bir kayakçı olduğumun sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum. Ben korkusuz bir insanım – hepsinin heyecanını seviyorum. Ben bir hız manyağıyım.

Yakındaki dağlarda küçük Kushkak köyünde yetişen Ali Şah, kış aylarını çoban olarak çalışarak ve ailesinin sürüsüyle ilgilenmeye alıştı. İlk defa bir çift kayak alana kadar öyleydi. “Bir İtalyan Bamiyan Kayak Kulübü’ne geldi (hayırsever bir organizasyon tarafından bölgede turizmi geliştirmeye yardımcı olmak için finanse edilen bir proje) ve çok ciddi, çok zor bir kayak eğitimi alma şansım oldu. Ama ben onu sevdim. Bana çok doğal geldi. ”Sadece dört yıl sonra ve şimdi Afganistan’ın Bir Numaralı Kayakçısı unvanını kazandı ve ülkedeki türünün tek yarışması olan yıllık Afgan Kayak Yarışması şampiyonu oldu.